צילום אדריכלות נוף

מהי אדריכלות נוף, מאיפה התחילה ומה מהותה היום. איזו סוג בניה שייכת לאדריכלות נוף, ואיך נראית אדריכלות נוף מודרנית בישראל ומספר אספקטים על צילום אדריכלות נוף.

מהי אדריכלות נוף?

אדריכלות נוף נולדה במזרח התיכון כגננות נוף, מעניין נכון? אדריכלות נוף התחילה עם בניית גנים עירוניים במסופוטמיה, לרוב עיצוב גן לבית של מבנה מנהלי, אך גם לארמונות ונכסים מלכותיים, מבנים דתיים ומשרדים ממשלתיים.

עסקו בזה היוונים בפיתוח גנים וחללים ציבוריים, אח"כ גלשה לאיטליה וצרפת בתקופת הרנסנס שבה משלבים טבע ואדריכלות, כאשר אחת הדוגמאות הידועות הם גני ורסאי – סגנון מאוד מסודר מבחינה טופוגרפית.

כמו כן באנגליה פיתחו גנים אנגליים כשהמטרה היא ליצור מקום רומנטי בטבע שכולל מגרשי דשא, עצים ובריכות מלאכותיות ונופים מלאכותיים.

ביפן נוצרה תרבות בניית גנים יפנים שמבוסס על תכונות אסתטיות של היפנים.

אדריכלות נוף הוא עיצוב שטחים חיצוניים, מקומות ידועים ומבנים כדי להשיג/להגיע לתוצאות סביבתיות, סוציו-התנהגותיות או אסתטיות.

מאופיינת בעיצוב סיסטמתי והנדסה גנרית של מבנים שונים לשימוש בני אדם ומטרות רבות אחרות( סוציו, אקולוגיות, תהליכים בנוף וכו'). ישנם אדריכלי נוף, מעצבי נוף, מתכנני מקום(site), שחזורים סביבתיים, מתכנני פארקים, מתכננים אורבניים, מתכננים של תשתית ירוקה, תכנון ועיצוב של נכס או מקום מגורים (למטרות פרטיות למשל), כולל תכנון וניהול בהגדרה הכללית זה אדריכל נוף.

במאה ה 19 תכנון אורבני נהיה דבר מרכזי בערים. השילוב של גננות נוף ותכנון ערים עכשווי נתנו לזה דחיפה.

למקצוע של תכנון אורבני נהייה מקצוע בפני עצמו ונוספו לו תחומים נוספים הנדסה אזרחית ומנהל ציבורי. Roberto Burle  שילב סגנון בינלאומי באדריכלות ושתילים ברזילאים מקומיים מה שיצר אסתטיקה חדשה מושלמת בהקשר של צילום אדריכלות נוף.

התחום מתפתח גם היום ופותר בעיות בעיצוב חדשני לתכנון, נוף וגן. אדריכל נוף חשוב בשם Ian McHarg הציג לעולם מערכת לאנליזה של שכבות של האתר כדי לגבר הבנה מלאה של נתונים איכותיים של האתר/המקום וזה היווה מקור לתוכנה GIS.

לכל נתן לאתר ממד איכותני כמו היסטוריה, הידרולוגיה, טופוגרפיה, צמחייה וכו'.

היום התוכנה משומשת לאדריכלות נוף כדי לאנלז חומרים על השטח( משומש גם ע"י מתכננים אורבניים, גאוגרפים ואנשי מקצוע בתחום הטבע והעצים).

צילומי אדריכלות

Credit: Halleypo CC BY-SA 3.0C

צילומי אדריכלות

Halley Pacheco de Oliveira, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

 

דוגמאות של אדריכלות נוף?

חוץ מגני ורסאי היפים, יש דוגמאות נוספות כמו גן בוטני רויאל בלונדון (עם הזכוכיות קמורות) ומבנה מאוד מיוחד- שעל הרקע שלו הצטלמה להקת Pink Floyd  ב 1969 בתחילת קריירה, כמו גם דוגמאות רבות של האדריכל היפני Ando שעליו סיפרתי בוידאו על עבודותיו (בפייסבוק שלי) שגם עסק בתכנון אורבני, בגנים בלונדון בתוך העיר (אגמים מלאכותיים של מים עם עצים שתולים) באמצע הרחבה בעיר כקטגוריה של אדריכלות נוף.

Eluveitie, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

בעידן של היום, התחום נהיה מאוד סימבולי, במיוחד במבנים ציבורים שמקבלים שם אם ה"יצריה" שווה את זה, למשל  World Trade Center Transportation Hub  בניו יורק (תחנת מעבר רכבת תחבורה) היפהפה של Santiago Calatrava, שגם עליו עברתי באחת הסרטונים בפייסבוק שלי, או ה Vessel שגם הוא נמצא בניו יורק ומזכיר את תבנית של דבורים (אדריכל Heatherwick Thomas), מבנים שמשכו אליהם תשומת לב רבה של תושבי העיר.

דוגמה נוספת מאוד ידועה שכולם ראו פעם היא National Mall  ב וושינגטון, מקום מאוד פוליטי, אך גם שומש לסרטים, למשל עם טום הנקס, הפארק כולל את הנחל האורכי, מוזיאונים, גלריות אומנות, מוסדות תרבות, אנדרטאות, פסלים וכו'.

דוגמא מהארץ היא "יד ושם" של משה ספדיה, מקום שלא רק שיש לו פן אדריכלי אלא גם נפשי וקשור מאוד להיסטוריה של עם יהודי.

דוגמא נוספת ש"מקשרת" טבע של גנים ואדריכלות מאוד מודרנית היא בעיר Chicago  -גני Lurie. דוגמא נוספת היא התוצאה של פיגוע והתרסקות המטוסים בבנייני התאומים בארצות הברית, שבעקבותיו בנו את ה אנדרטה ומוזיאון לזיכרון כל המתים בפיגוע. בארץ, יש דוגמא נוספת כמו גן יפני בחולון.

massmatt, CC BY 2.0
<https://creativecommons.org/licenses/by/2.0&gt;
via Wikimedia Commons

Brent Connelly from Pixabay

Image by David Mark from Pixabay

Image by Mikil Narayani from Pixabay

 

 

השילוב של גננות נוף מסורתית ותכנון ערים ביחד נתנו לאדריכלות נוף משהו חדש ומיוחד וגם הולידו את התחום של צילום אדריכלות נוף. למשל פרט מעניין שהאדריכל Frederick Law Olmsted, שתכנן את הפארק המרכזי בניו יורק הגדיר את המושג אדריכלות נוף בפעם הראשונה אז. כפי שאתם מבינים יש יחסים שונים במשוואה, הגן המרכזי בניו יורק הוא ענק, אך העיר עוד יותר ענקית. אדריכלות נוף מסתכלת גם על היחס בין המבנים לנוף והיחס בין האדם למבנים כסביבה עירונית.

Image by Leonhard Niederwimmer from Pixabay

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

אדריכלות מודרנית

מאופיינת בקווים נקיים, עם גבולות חדים ומינימליסטי. אדריכלות מודרנית מאופיינת בבטון או ברזל שמובנה לתכנון עיצוב המבנה. לרוב מונוכרומטי או צבעים עדינים, ורק מספר מצומצם של שתילים, מסודרים בסגמנטים של קווים ישרים לרוב. הנטעים שמשומשים הרבה הם תלויים במדינה, זה יכול להיות אשכרוע, שרכנים או במבו(פחות בארץ), שתילים פשוטים עם צורה נבדלת. בחו"ל הסגנון נפוץ באוסטרליה, שם בונים בתים פרטים בקרבת החוף, והרבה מהמבנים הם מבטון.

אחד הספרים בתחום עם דוגמאות הוא Modern Landscape Architecture: A Critical Review (The MIT Press) ע"י Marc Treib.

Image by Vihgnesh Subramaniam from Pixabay

Image by Hands off my tags! Michael Gaida from Pixabay

אדריכלות עכשווית

נוטה להיות יותר טבעית ויותר רכה מאדריכלות מודרנית. מטרתה לעבוד כבר עם מה שיש במקום ומשרפת ע"י הוספת  שתילים, משנה צורות וכו'. באדריכלות עכשווית הקווים העקומים מאוד מקובלים, אלמנטים מעץ קיימים לרוב, ופרחים בהירים בגבולות ושתולים בצורה אסטרטגית.

Image by Dieter Leutert from Pixabay

Image by Marzenna Gaines from Pixabay

דוגמאות של אדריכלות נוף בארץ

דוגמה אחת היא המוזיאון לשואה יד ושם בירושלים. כל המתחם מהווה סוג של אדריכלות נוף, שתולים המון עצים(על שם אלה שנפלו), הכל נמצא במקום טבע על ההר.

החלל האחרון מווה מעבר שיוצא לכיוון הנוף, המוקף עצים וצמחייה.

 

דוגמה נוספת היא בית ספר. ישנם בתי ספר שאין שם הרבה עבודה של אדריכלות נוף ויש בתי ספר שבהם המבנה עצמו מוקף בעבודה של אדריכל נוף שתכנן שם. כמה דוגמאות של בית ספר שצילמתי עבור אדריכל נוף דוד מנור.

 

 

דוגמה נוספת היא מגדל תוצרת הארץ שגם מוקף בעצים מהחזית הקדמית שלו (אדריכל רון ארד ואבנר ישר)

דוגמה נוספת היא הכניסה למגדל הרמז בתל אביב. יש גינות קטנות עם עצים ואגמונים קטנים.

דוגמה נוספת היא מגדל צ'מפיון – בקומה 6 תוכנן אגם עם עצים.

צילום אדריכלות נוף

הצילום עצמו לא שונה יותר מדיי מאשר צילום אדריכלות רגיל.

הדבר היחיד שצריך להבין הוא איך ה"גנים" משולבים לצד המבנה האדריכלי. כאן אכן צריך להדגיש שתי אלמנטים, הגנים, לרוב חיצוניים הצמודים למבנה או כאלה שמשולבים בתוך המבנה.

בשני המקרים, כדי לתעד את המקום כאדריכלות נוף ולא כמשנה/וילה פשוטה, איך שהיא, צריך לתפוס בתמונה אחת גם את הגנים וגם את השתילים/נטעים או פרחים שתוכננו ושתולים במקום כמו גם את המבנה עצמו, אחרת איך נדע, רק לפי התמונה, שזה תכנון של אדריכלות נוף?

חובה להראות לפחות חלקית את האלמנטים שנותנים את הזכות לקרוא לזה אדריכלות נוף.

למשל, האגפים השונים של יד ושם, שבצורה מאוד חזקה בנויים ומתוכננים לצד העצים השתולים, הצוק והסביבה של ההר.

כשיש בתמונה אחת את כל האלמנטים האלה, אנו נבין שזאת אדריכלות נוף. אפשר לצלם אותה באור יום או לקראת שקיעה, אפשר לצלם מהקרקע או מהאוויר, אפשר לצלם עם או בלי אנשים, שיכולים להוות חלק מההקשר למבנה האדריכלי.