צילום אדריכלי: מידע “פוטוגני” שראוי להעמיק בו לפני הצילומים

אתם עוסקים בארכיטקטורה, סיימתם לעבוד על פרויקט גדול ומעוניינים לתעדו במקצועיות? רגע לפני הפלאש הראשון, אני שמח לשתף אתכם בייחודו של סגנון צילום זה בהשוואה לסגנונות אחרים, וגם לחלוק אתכם דגשים לבחירת הצלם הראוי והמדויק לפרויקט.

צילום אדריכלי

צילום אדריכלי: במה הוא שונה מסגנונות צילום אחרים?

בעוד אדריכלים עוסקים בתכנון מבנים, צלם האדריכלות עוסק בלתעד אותם. רבים סבורים כי כל מי שלמד צילום וברשותו מצלמה מקצועית, יכול לצלם כל אחד, כל דבר וכל מקום. בפועל, זה לא ממש כך. צילום אדריכלי הוא נישה ספציפית בדבר הגדול הזה שנקרא “צילום”, כך שבמידה שמטרתם להחזיק בתיעוד שמספר את סיפורו של מבנה / עיצוב הפנים בצורה המדויקת והמרגשת ביותר, עליכם לפנות בהכרח לצלם המתמחה בסגנון זה. בצילום אדריכלי ניתן דגש לרב לצורה ולחומר, מתן תשומת לב ליחס שבין המבנה למרחב, וכל זאת תוך מתן כבוד לעבודה האדריכלית.  

איך בוחרים צלם אדריכלות מתאים עבור הפרויקט שלכם?

כאמור, תיעוד איכותי של המבנים מבחוץ ועיצוב הפנים שלהם, מותנה בצלם המומחה בצילומי אדריכלות. אני מאמין כי צלם שמטרתו לתעד עבודות ארכיטקטוניות, יש לבחור בהתאם לדגשים הבאים:

  • תיק העבודות – התרשמות מתיק העבודות של הצלם חיונית מ-2 סיבות: האחת היא בכדי להבטיח שהוא אכן מתמחה בנישה של צילום אדריכלי, ואילו השנייה היא לטובת תיאום ציפיות. באופן טבעי, לכל צלם תוצרים שונים המושפעים מניסיונו, גישת הצילום שלו, “העין” שלו, הציוד בו הוא משתמש, מידת הדיוק, הסטנדרט שלו וכיוצא בזה. תיק העבודות יאפשר לכם להכיר מקרוב את הצלם, ולהבין אם הוא אכן מתאים לכם ולפרויקט. 
  • סבלנות, דיוק, רגישות – בצילומי פורטרט למשל, הצלם מקבל פידבק מידי מהאובייקט המצולם, ובהתאם יודע אם עליו להמשיך לצלם או ש”יש לנו את זה”. בצילומי אדריכלות זה עובד קצת אחרת, שכן מדובר על צילומי חוץ / פנים של מבנים. מכאן, שעל הצלם להעריך את איכות התוצרים בזמן אמת, לגבש אסטרטגיית צילום תוך כדי תנועה ולמצוא את הזוויות המדויקות והמחמיאות ביותר – למבנה ולעבודתו של האדריכל. כל צלם, ובעיקר צלם העוסק בנישה ספציפית זו, חייב להתמסר לפרויקט במקסימום נכונות, סבלנות ורגישות.
  • איכות הציוד – כדאי שלא לצאת מנקודת הנחה כי “לצלם אדריכלות יש לבטח את הציוד המתאים לצילומי אדריכלות”. גם אם אינכם מבינים לגמרי בסוגי מצלמות ועדשות, רצוי להבטיח כי הצלם מחזיק בציוד איכותי מתאים מסיבה פשוטה: איכות הציוד משפיעה באופן ישיר על איכות התוצרים. טיפ ממני: שאלו מפורשות את הצלם אם ברשותו עדשה ייעודית לצילומי אדריכלות.
  • יחסי האנוש – העובדה כי צלם אדריכלות מתעד מבנים ולא אנשים, לא נותנת לו את הפריבילגיה להמעיט בחשיבותם של יחסי האנוש. בסופו של דבר מדובר על עבודה עם אנשים, וראוי שהיה תהיה נעימה, מכילה ומאפשרת. 

מעוניינים להעשיר את תיק העבודות שלכם עם תמונות מפרויקטים נבחרים? שמי מקס דופלי ואני מתעסק בנישה של צילום אדריכלי. אשמח להכירכם ולתעד עבורכם את עבודותיכם, מוזמנים ליצור עימי קשר.