כמה עולה צילום אדריכלות

הכתבה הזאת נועדה לתת מענה שלם לכל הקשור למחירים של צלם אדריכלות. ההתייחסות כמובן היא לא רק למחיר בצורה אבסולוטית, הרי המחיר מושפע מגורמים שונים.

אפרט את הגורמים השונים, אתייחס לוותק של הצלם, הקשרים שלו, טכניקות עריכה, צילום יום שלם  או פרויקט חלקי וסוגיות אחרות הקשורות למחיר הצילום.

צילום אדריכלות - מקס דופלי

מהם הגורמים שמשפיעים על המחיר

יש מספר מצומצם של גורמים המשפיעים על העלות:

  • ניסיון ורקע של הצלם – כלל ברזל מספר אחד הוא הותק. אם הצלם מתחיל, כנראה שתצליחו לזהות את זה לפי התמונות שלו, לפי הדיבור בשיחת הכרות, לפי פרסומים שלו בפייסבוק או במגזינים. צלם שהתחיל לא מזמן יכול לקחת 1200 ₪ לפרויקט למשל וצלם ותיק יכול לקחת 5000ש"ח לפרויקט.

 

  • איכות הצילומים והקשר למחיר– לאיכות הצילומים יש בדרך כלל קשר ישיר למחיר וגם לותק של הצלם. הצלם הצעיר -איכות הצילומים שלו תהיה ברמה נמוכה יחסית וצלם ותיק, ההפך. לרוב הקשר הזה נשמר, וכמה שהצלם יותר ותיק, ככה גם איכות הצילומים עולה. לפעמים יש מקרים שהצלם דיי מקובע ולא עוקב אחרי טכנולוגיות בצילום, טכניקות צילום וטכניקות עריכה, ואז הותק שלו ישפיע פחות אם בכלל כל האיכות הצילומים.

 

  • מורכבות הצילום – יש פרויקטים מורכבים ויש פשוטים יותר. ככל שפרויקט מורכב יותר שדורש מצלם יותר מאמצים, כך המחיר יעלה וההפך. למשל צילום חלל אחד פשוט ומואר בצורה טובה ע"י אור טבעי לא יצריך כנראה הרבה זמן צילום/עריכה. לעומת זאת פרויקט, שיש הרבה חללים, הרבה קונטרסטים בין האור הטבעי מבחוץ לאור שבתוך החלל, התעסקות עם סטיילינג, בחירת פריימים(תמונות) מדוייקת ידרשו דיוק רב ולפי כך הפרויקט יתומחר אחרת.

 

  • כמות חללים ושטח – יש מצבים בהם צריך לצלם שלושה חדרים והתשלום יהיה יחסית נמוך. עם זאת, וילה עם 8 חללים, מטבח, חדרי שינה, סלון, צילומי חוץ של המבנה ידרשו השקעה יותר ארוכה והמחיר יהיה בהתאם.

 

  • ציפיות ודרישות הלקוח – יש מעצבות שרוצות לשמור על אותנטיות, למשל שהתמונות לא יהיו יותר מדיי מלוטשות, והן ירצו להשאיר מזגן או שקע במכוון כדי שיראה אמיתי ולא כהדמיה, ויש מעצבות שירצו ריטוש מלא של שקעים, מזגנים, כבלים וכל אלמנט שלא קשור לעבודת עיצוב – מה שדורש מצלם לעבוד יותר זמן בעריכה, גורם שמשפיע על מחיר הסופי. יתכנו ציפיות אחרות, למשל מעצבת שתרצה צלם שעובד עם מגזינים או צלם מפורסם, מן הסתם המחיר שלו יהיה גבוהה. ציפיות של כמות שעות צילום יכולה גם לעלות או להוריד את המחיר. דרישות לצלם גם פרטים קטנים ומלא תמונות, שידרשו אח"כ גם עריכה, יעלה את המחיר. ציפיות נמוכות עם זאת, יקטינו את המחיר, למשל מעצבת שרוצה צילום עם אור טבעי ותסתפק בעריכה בסיסית יקטין את המחיר

 

  • ציפיות תשלום קודמות – זה פרמטר שיכול להשפיע באופן עקיף על המחיר. למשל, אדריכל או מעצבת שרגילים לעבוד במחיר 2000 ₪ ליום , יהיה להם לא קל לקחת צלם שלוקח 4000 ₪, אלא אם הצלם זה נותן ערך כלשהו שהצלם שהם רגילים לעבוד ב 2000 ₪ לא נותן, למשל איכות תמונות ברמה אחרת או קשרים נוספים שהם מחפשים. כמו כן, אם צלם אחר לוקח 1000 ₪ , כנראה שאותו לא ייקחו, הרי שהם יפחדו שהצלם יקלקל ולא יפיק את התוצאות להם ציפו, הרי שהשקיעו ביום צילומים, תיאמו עם דיירים, ארגנו סטיילינג, בזבזו יום מעבודה וכו'. ציפיות מחיר קודמות יכולות קצת להשפיע על המחיר של צלם, לשני הכיוונים.

ממה מורכב המחיר

מחיר של צילום מושפע ממצלמות איכותיות שהצלם מביא, מעלויות הבלאי של ציוד צילום וציוד עזר, שימוש במחשב ותוכנות עריכה. שימוש בתאורת פלאשים שהצלם משתמש בה יכול לייקר את המחיר. מחיר מורכב גם מזמן ריטוש שהצלם משקיע בעיבוד תמונות.

כמו כן המחיר מורכב מכמות שעות עבודה, אינטנסיביות של עבודה וכמה הצלם צריך לכסות באותו היום וכמה לערוך בהמשך, המרחק שצריך לנסוע עד הפרויקט, האם נדרש לעשות צילומי תדמית לאדריכל או מעצבת, ציפיות אחרות שהצלם לא יודע עליהם ורק הלקוח יכול להגיד לו כמו עריכות מיוחדות שהצלם לא עושה או הפקת סרטון.

צילומי תדמית של האדריכל/מעצב פנים לא נכנסים לחישוב. התשלום לרוב הוא על צלום אדריכלי ולא צילומי פורטרטים.

לכן, אם אתם רוצים לקבל גם צילומי תדמית, קודם יש לוודא שהצלם יודע לצלם אנשים וגם שהוא מעוניין בכך, כי לרוב הצלם מכוון לצלם אדריכלות.

כמו כן, אם ביקשתם והצלם הסכים, יש לשלם על כך ולא לצפות לקבל את זה בחינם ושהצלם גם יעשה עריכה על הדרך. אלה שעות עבודה שהצלם צריך להיות מתוגמל עליהם.

 

איך יתרמו הצילומים?

הצילומים המקצועיים שתקבלו מצלם יכולים למשוך לעסק שלכם לקוחות נוספים. הרי שכל חברת בנייה, אדריכל, מתווך וכו' משווקים לא רק בעזרת טקסט, אלא משתמשים בתמונות של הנכס, אותו בניין, בית או מגדל שמשווקים אותו באתר של החברה, בברושורים מודפסים, שלטים, רשתות חברתיות, פרסומות בגוגל וכו'.

כל צילום של פרויקט חדש משווק את המעצבת בצורה הכי טובה, הרי זה מראה עד כמה מעצבת כישרונית ועד כמה עבודת עיצוב שלה איכותית והצילומים יכולים רק להחמיא לזה.

כמו כן צילומים איכותיים, שמרגישים בהם אווירה ששורת, תחושה נעימה של מקום להיות בו, יכולה להתגלגל לכתבה במגזין שעוסק בעיצוב פנים למשל, וזה משהו שכן תורם למעצבת פנים.

פרויקט כמו בית פרטי שצולם בצורה מיטבית, שמראה את היכולות של האדריכל, ידע באסתטיקה וניסיון בתכנון, יכול להיות מפורסם במגזינים של אדריכלות, וזה יכול לשווק את חברת אדריכלות ולמשוך אליה יותר לקוחות מתעניינים.

גם כשתשתמשו ברשתות חברתיות, עם מלל מתאים, ציון ספקים שונים שעבדתם איתם על הפרויקט, חושף אתכם בצורה עוד יותר רחבה מאשר רק האתר, שם נמצאים גם לקוחות פוטנציאלים שלכם.

חברות בניה, מתווכים וקבלנים גם יכולים ליהנות מהצילומים, למשוך לקוחות חדשים עם הצילומים שעשו לפרויקט שלהם במיוחד עם לקחתם צלם אדריכלות מקצועי, אחד שלא עובד בזול אבל מספק "סחורה" שתשווק אתכם, כדי שאנשים שיראו, יתרשמו מאוד מפרויקט שעשיתם, לעשות להם חשק לרצות גם כזה.

 

הדברים שהצלם צריך לקחת בחשבון ולהתחשב בהם

אם מדובר בצילום בית או דירה, חשוב מאוד שצלם ינסה להעביר "אווירה" השוררת במקום, הרי שזה מקום שמיועד לאנשים שמתגוררים בו.

הריהוט והצורה בה הוא מסודר, הסטיילינג שהשקיעו בו, המטבח יפה ושימושי , חדר שינה שנעים להיות בו, כל זה משרה אווירה ורגש שאפשר להעביר דרך התמונה.

הצלם צריך לקחת בחשבון את מושג האסתטיקה . למרות הניגודיות בין אסתטיקה לפונקציונליזם של הדברים, הצלם יכול להראות את שניהם. דברים שמבטאים יופי ואפיונם.

הנראות האטרקטיבית ומעניינת של מבנה אדריכלי או עיצוב פנים, מורכבת מגודל, צורה, טקסטורה, צבע, באלאנס בין האובייקטים, איחוד, קונטרסט, סימטריה, פרופורציה בין אובייקטים, תבנית, דקורציה, המרחב, תבנית וקונטקסט של הדברים.

הצלם צריך להראות ולהדגיש את האלמנטים האפשריים של האסתטיקה.

הכוונה של האדריכל גם חשובה, שהצלם צריך לקחת בחשבון. אם הצלם יגיע לצילום בלי להכיר את האדריכל, בלי להכיר את הכוונות, המסר והשפה העיצובית שרצה להעביר, הצילום יהיה כללי מדיי.

עם זאת, הצלם ששוחח עם אדריכל והאדריכל שיתף אותו בפונקציונליזם (דברים שימושיים) ובדברים אסתטיים שתכנן, הצלם יצלם את המבנה במחשבה אחרת, כשהפריימים יצאו אחרים, עם קונטקסט לכוונות של אדריכל שהיו לו בתכנון.

מעצבת פנים ואדריכל עובדים עם לקוחות שבאים אליהם עם רצונות ומחשבות של איך הם רוצים שהפרויקט שלהם יהיה.

אדריכל פנים יתכנן את הפרויקט לפי הרצונות של הלקוח ועבור צרכי הלקוח ולכן הצלם צריך לבדוק מה בעצם הלקוחות רצו, דברים שחשוב להתמקד בהם.

 

סוגי מבנים אותם אפשר לצלם

ישנו גיוון רב מה אפשר לצלם, בניין ציבורי כמו עירייה או מוזיאון או משכן לאומנויות, בית פרטי, מסעדה, מרפאה, משרד הייטק, דירה רגילה, בניין מגורים, מגדל, אולם תצוגה, בניין דופלקס, צימר או בית אירוח, אולם כנסים, גשרים ציבורים, מבני בנייה כמו הקמות גשרים, הקמות ושלבי בנייה, מפעלים, אולמות ספורט, אולמות אירועים, היכלים (להופעות) וכו'.

כמה עולה צילום אדריכלות למבנים באירופה?

מחירי צילום אדריכלי עבור מבנים באירופה יכולים להשתנות בהתאם למספר גורמים. המחיר משתנה בהתאם למקום ,מספר השעות של הצילום, דרישות נוספות כמו עריכת תמונות ורישוי תמונות. בדרך כלל, מחירי הצילום בתחום האדריכלות יכולים להתחיל בכמה מאות יורו ולעלות עד לאלפי יורו עבור צילומים מתקדמים ומקצועיים.

על פי הסטנדרטים המקובלים, מחיר הצילום נקבע בהתאם למספר השעות של הצילום והעריכה, תנאי הצילום (כולל אור, זווית צילום וציוד נוסף), פרטי הפרויקט ותנאים נוספים. חשוב לזכור שכל צלם וחברה מקצועית יכולים להציע מחירים שונים בהתאם לניסיון, מוניטין ותחרות בשוק.

בקיצור, מחירי צילום אדריכלי עבור מבנים באירופה יכולים להשתנות מאוד. מומלץ ליצור קשר עם צלם אדריכלי מקצועי על מנת לדון ולהגיע להסכמה בנוגע למחירים ותנאים ספציפיים עבור הפרויקט שלך.

חסרונות של צלם/ת זולה

ישנם מספר חסרונות לצלם שכזה. הוא לא ישקיע באותה המידה כמו שצלם מיומן יעשה. הצלם הזול לפעמים יעסוק בכמה תחומים בו זמנים, שאין ביניהם קשר אך יש יוצאי מן הכלל, כשהצלם טוב במספר תחומים (שהם משותפים).

לצלם זול אולי גם אין אתר, מה שמצביע על חוסר רצינות. איכות הצילומים של צלם שמשקיע היא אחרת מצלם זול, שלאו דווקא תוכלו להשתמש בצילומים שלו לשיווק הפרויקט שלכם.

צלם זול לא יצליח לתפוס את הזוויות שיראות הכי טוב בפריים הסופי, אולי יכוון מצלמה בזוויות קצת משונות, יצלם לא מהגובה האופטימלי, יעוות את הפינות, לא ידע לתקן/לא ירצה לתקן בעיות שיש בתמונה ולרטש אותה כמו שצריך, לא ישקיע בציוד פלאשים או מרככים שונים, לא יבין טוב בתאורה, לא ידע לבחור שעות אופטימליות לצילום, לא ידע לעשות לו"ז בתכנון זמני צילום, יצלם הרבה שעות (מה שאפשר לצלם בחצי מהזמן) עד שתתייאשו או שיצלם מעט מאוד שיחסר לכם כמות תמונות שרציתם, וזה לא נגמר בזה.

המחירון

טווח מחירים- הערך הנמוך מתייחס לצלם בתחילת דרכו וערך גבוהה למישהו ידוע וותיק ומנוסה או כתלות בדרישות הלקוח. המחירים מתייחסים לצילום ועריכה.

במחירים הנמוכים לא תהיה עריכה או שהיא תהיה בסיסית.

במחירים גבוהים, העריכה תהיה מושקעת. הערך הנמוך מתייחס גם לפחות שעות צילום, הערך הגבוהה ליותר שעות צילום או יום שלם. המחיר הנמוך יתייחס למעט תמונות למסירה לרוב.

 

טווח מחירים כללי 500-7000 ₪
מחיר לשעת עבודה 200-600 ₪
צילום דירה למעצבת פנים 1600-3500 ₪
צילום בית פרטי/וילה לאדריכל או מעצבת פנים 1500-7000 ₪
צילום משרד 1500-2000 ₪
צילום כל סוג נכס 600-2500 ₪
צילום דירה להשכרה 900-1300 ₪
צילום חלקי של מספר חדרים 700-1500 ₪
חצי יום צילום כ 60% מהמחיר המלא
יום צילום שלם 1500-5000 ₪
שעת עריכה 150-200 ₪
צילומי תדמית לאדריכל/מעצבת פנים 200-1000 ₪

שאלות נפוצות

מהו הזמן שלוקח הצילום ?

הצילום לוקח בדרך כלל בין 4-8 שעות לפרויקט קטן או לפרויקט שלם.  יש מקרים בהם צריך לעשות כשתי תמונות, משהו פשוט ואז הזמן שיכול לקחת זה עד שעה.

כמה זמן לוקח הריטוש ?

הריטוש יכול לקחת בין מספר שעות ליום שלם, כתלות במספר התמונות שהצלם בחר לרטש וגם בסוג הריטוש. במידה וזאת עריכה בסיסית, שכוללת קרופ נכון, קווים ישרים, באלאנס לבן נכון, בהירות – העריכה הזאת יכולה לקחת בין שעה לשעתיים.

אך אם מדובר על עריכה כבדה, כמו הורדת אלמנטים שלא תורמים לעיצוב פנים( הורדת שקעים, כבלים, מזגן) או הריטוש אלמנטים שלא תורמים לנראות מבנה אדריכלי (כבלים, מכוניות ברקע, עמודי תאורה, סימני כביש, רקונסטרוקציה) אז הריטוש ייקח בין 6 ל 8 שעות, שוב כתלות בכמות התמונות שהצלם מרטש בצורה כזאת מוקפדת.

כמה תמונות יצאו וכמה יקבל הלקוח?

ביום הצילום הצלם יכול לבצע 100-300 תמונות פר פרוייקט. חלק מהתמונות שצולמו לחשיפות כפולות (2,3,5,7,9 חשיפות) ישמשו לחבור לתמונה אחת ולכן הכמות הכוללת לא מצביעה על כלום.

כמו כן הצלם גם יסנן תמונות לא מוצלחות. בסופו של דבר יכולות להיות בין 10-50 תמונות מנצחות. הכמות הזאת היא מספקת כדי לשווק את הפרויקט שלכם.

איך נשלחים הקבצים?

לרוב דרך לינק לענן להורדה. מה קבלים? אני נוטה לתת שתי גרסאות. גרסה אחת היא לאתר אינטרנט שלכם – תמונה קלה יחסית לטעינה שעדיין שומרת על האיכות שלה בפורמט web. גרסה שנייה היא לדפוס – תמונה כבדה עם הרבה דאטה ואיכות.

מהי הרזולוציה שאותה אקבל?

בעידן הדיגיטלי אין הרבה משמעות לרזולוציה. כל מצלמה היום מפיקה לפחות 20 מגה פיקסל, וזה מספיק לכל המטרות, גם כדי להדפיס שלט חוצות על עזריאלי. באחת ה"מחקרים" הדפיסו תמונה ממצלמה של 6 מגה פיקס על גודל של 10  מטר והיא הייתה נראית מצוין, כיוון שהכל תלוי ביחס, בין המרחק שלכם מהתמונה והגודל שלה.

איזה בקשות לשינוים/תיקונים ישנם?

יתכן ויש צורך לעשות שינוים קטנים שלא נאמרו לצלם בשיחת תיאום ציפיות. אם אלה תיקונים קטנים, הצלם יכול לעשות אותם ללא תשלום. אם מדובר על שינוים רציניים או עריכה שלא הוסכם עליה מראש, יש מחיר בטבלה של עלות שעת עריכה. הצלם יציין כמה זמן יכול לקחת לערוך. יש עריכות מיוחדות שאפשר ליידע עליהם את הצלם מראש כדי שזה יכנס לתמחור מראש.

בנוסף לעירה של הסרת שקעים, כבלים ומזגנים יש עריכות משונות. למשל רקונסטרוקציה שעליה הצלם צריך לגבות כסף נוסף.

למשל, הצלם נשלח לצלם בניין, והוא לא גמור או שיש ערמות חול בצמוד לבניין, או שלא הספיקו לנקות שאריות של חומרי בנייה, או שלא ניקו את הפרקט וכו' או העלמת אנשים שהיו בפריים- מצבים בהם הצלם יצטרך להתמודד איתם ולעשות רקונסטרוקציה (אם זה מתאפשר) לקחת טקסטורה ממקום צמוד ולהתאים ולהשתיל אותה למקום הבעייתי, שמסתיר את הרקע שלנו.

למשל פח אלומיניום שמוסתר בגלל כלי עבודה או ערמות חול, כאשר אפשר "לקחת ממקום אחר" ולהדביק בצורה ובאותה זווית. לעיתים ההשתלות האלה מסובכות שדורשות מיומנות רבה מאוד וזה ישפיע על מחיר.

איזה זכויות שימוש מקבלים?

לצלם באופן הטבעי ומתוקף החוק יש את זכויות היוצרים היותו צלם (מי שצילם). הזכויות שכן מדברים עליהם אלה הן זכויות שימוש. כשהצלם מקבל כסף הוא בעצם מקנה ללקוח זכויות שימוש. איפה? לרוב לא מגבילים ונותנים אפשרות להשתמש בכל מקום.

מה שכן, אם אתם החלטתם שבנוסף לפרסום באתר שלכם ורשתות חברתיות תרצו להריץ פרסומות, הצלם רשאי לגבות מחיר יותר גבוהה, כי אופן השימוש שלכם הוא יותר מאסיבי. הצלם רשאי להשתמש בתמונות שצילם עבורכם לתיק עבודות שלו במטרה להראות את רמת הצילום שלו ללקוחות פוטנציאלים הבאים אחריכם.

מי נותן קרדיטים?

מתוקף החוק, יש חובה מוסרית לתת לצלם קרדיט. באיזה אופן יינתן הקרדיט, זה ההסכם בין הצלם לבין המזמין. למשל קרדיט בצורת תיוג או שם הצלם עם אתר אינטרנט שלו.

כמו כן, נהוג שגם הצלם יציין את האדריכל כשהוא מעלה תמונות נבחרות, בין אם באתר או ברשת חברתית. כדאי שתדברו על זה עם צלם. לרוב אם הצדדים מרוצים, אפשר להחמיא אחד לשני, זה טוב לשני הצדדים.

ישנם לא מעט מקרים שלמרות שהצלם מזכיר במייל לגבי הקרדיט, דבר מאוד חשוב, ואפילו עקרוני, כי זאת יצירה של צלם (בלי קשר לכסף ששילמתם) זה יכול לפגוע קצת בצלם אם אתם שוכחים על כך.

האם מותר שימוש של צד ג'?

סוגיה לא פשוטה. בעקרון זה ההסכם מול צלם. לרוב, הצלמים מגבילים שימוש של צד ג' לשימוש בתמונות. הרעיון דיי פשוט. אם ספק כלשהו (חברת שטיחים, חברת מטבחים או חברת קרמיקה) רוצה להשתמש בתמונות שצילום הצלם, בצורה מסחרית, היא לא אמורה להשתמש בתמונות האלה בחינם. אין סיבה שאדריכל או מעצבת פנים שילמה לצלם וצד ג' יקבל שימוש בחינם. זה לא פר כלפי אותו אדריכל ומעצבת פנים שכן שילמו על הצילום. צד ג', אם אהב את התמונות, ורוצה להשתמש למטרות מסחריות, צלם לשלם על זה.

מועד התשלום ומהן תוספות תשלום?

גם כאן ההסכם הוא מול הצלם אשר מצלם צילום אדריכלות. יש הגובים את התשלום ביום בצילום ויש כאלה שנותנים זמן, שבועיים – חודש ומוכנים לחכות. יש צלמים שיכולים לקחת מקדמה וזה לגיטימי ואת השארית כשהם מוסרים חומרים. לדעתי, מקדמה ושארית שלתשלום של עד שבועיים אחרי מסירת תמונות סופיות נראית דיי הוגנת.