צילום מבנים ובניינים

מהו התחום של צילום מבנים ובמה מתאפיין, מיהם הלקוחות שצריכים צילום בניין ולאיזה מטרות משומשות התמונות, איזה יתרונות התצלומים האלה נותנים ללקוח, קשיי צילום, ומהם ההבדלים בין צילום מבנה למגדל או משרד?

בואו נחקור את תת תחום הזה ביחד ונראה דוגמאות.

צילום מבנים ובניינים – תחום מבנים ואפיונם

צילום מבנים ובניינים לרוב יהיה מבנה הנדסי לא רב קומות, אם בכלל. יתכן  שזה יהיה מבנה ללא קומות אך בתוך המבנה יתכנו כל מיני מפלסים שונים או חללים שגובה שונה.

ייתכן והמבנה הוא נמוך וזה פנטהאוז או וילה פרטית שמתאפיינים לרוב בקומה או שתי קומות.

בית פרטי גם נכנס תחת הקטגוריה הזאת. כמו כן, מבנים ציבורים שיכולים לשמש גם לאירועים או לביקורים של אומנויות ומחולים, כמו משכן לאומנויות גם נכללים.

עם זאת יש קטגוריה של מגדלים, שזה בניין רב קומות, כמו מגדל שרונה או משה אביב, מגדל השחר IBM, מגדל אטריום שהם רב קומתיים וצורת בניה והקונסטרוקציה שלהם, תקנים קצת אחרים, התמודדות עם רעידות אדמה וכו' מגדירה אותם כמגדלים.

ההתייחסות שלי לבניין ומבנה היא כזאת שכן מבדילה בין בניין למגדל, כי אכן קיימים הבדלים לא רק מבחינת כמות הקומות.

צילום מבנים ובניינים

בניין מגורים ברמת גן

צילום מבנים ובניינים

בניין מגורים ברמת גן

לבניינים השגרתיים יש לרוב מעלית והבניין הוא לא רב קומות( כ 10 קומות)

מוזיאון עיצוב חולון

למשל מוזיאון העיצוב בחולון הוא נראה כמבנה אחיד, אך בפועל, כשנכנסים אליו פנימה יש מפלסים שעולים אליהם בהדרגה ומגיעים לחללים שונים.

אם מסתכלים מבחוץ אז רואים שחלק שמאלי של המבנה הוא כמו אליפסה וחלק ימני יש לו צורה שדומה למשולש מעוגל.

כמו כן אני רואים שהוא בנוי מ"סלילים" שיושבים אחד על השני ויוצרים את המבנה.

משכן לאמנויות הבמה אשדוד

המשכן באשדוד, שבחזית שלו יש זכוכית ענקית הוזהר בלילה, שייך גם לקטגוריה של מבנים. אין כאן קומות כמו בבניין שגרתי.

עם זאת יש גם חלל ענק קדמי ויש את החלק האחורי שנועד להעברת תכני תרבות, כמו הופעות, מחולים וכו'.

הצרורה של משכן של אשדוד היא צורת לוויתן, כלומר יש מבנים שגם מראש מתכננים להם איזושהי צורה חיצונית שדומה למשהו מהעולם החי.

מדרגות שמובילות למפלס של כניסה לתוך האולם

אגף חדש של מוזיאון תל אביב

זהו מבנה ממש יפה ולא רק מבחוץ. החוץ שלו מורכב ממשולשים, מרובעים ומלבנים מוטים, הוא לא אחיד כמו "קופסה" אלה שיש לו הרבה facets, כלומר צלעות בכיוונים וזוויות שונות עם משולש חזק באמצע.

המבנה מבחנים גם לו יש מפלשים שונים, דרגנוע ועליות שתוכננו לעבור ברגל כדי להגיע למפלס האחר.

עלייה בזווית למפלס עליון

צילום מבנים ובניינים

דרגנוע בין מפלסים שונים בתוך המוזיאון

מרכז וואהל

זהו בניין וואהל שנמצא צמוד לאוניברסיטת בר-אילן, ולא סתם הוא שם. זהו מרכז כנסים בעיקר, ותוכנן ע"י אדריכל בינלאומי דניאל ליבסקינד. גם במקרה הזה המבנה הוא לא מבנה פשוט, אלא שיש לו צלעות בזוויות שונות, עלייה למרפסת מצד אחד, ובפנים חלל ענק להעברת כנסים, שהעלייה אליו היא מהמפלס הכניסה. למרכז יש חללים שונים נוספים להעברת כנסים וחללים שמשמשים לאמנות. בעיקר יש אולם אודיטוריום וכנסים.

אולם כנסים אודיטוריום

צילום מבנים ובניינים

חללים נוספים להתכנסויות

מיהם הלקוחות שצריכים צילום בניין

הלקוחות של צילומי בניינים הם לרוב משרד אדריכלות או קבלן, כלומר אנשים שעומדים מאחורי תכנון ובניית הבניין. משרד אדריכלות יצטרך תמונות אלה כדי להראות את המבנים האלה בתיק עבודות שלהם באתר, לשווק את הפרויקט וכו'. הקבלן כמו כן ירצה לשים אצלו באתר כאחד הפרויקטים שסיים. במידה וזה בניין משרדים, גם חברת בנייה יכולה לרצות להשתמש בתמונות האלה כאחד הפרויקטים שלהם.

צילום מבנים ובניינים

בנייני המדע – בניין משרדים בנס ציונה

בניין משרדים הזה מורכב משני חלקים כאשר האמצע זה הלובי וכניסה לבניין ומעליו יש מרפסת.

כל מי שעסק בתכנון, בניה, עיצוב כמו גם יזם, שבעצם רק יזם את הפרויקט יכול לרצות תמונות אלה, שיכולים לקדם את החברה.

לאיזה מטרות משמשות התמונות של בניינים ויתרונות שהן נותנות

יזמים וחברות בניה וקבלנים הרבה פעמים משתמשים בהדמיות. אמנם זה משהו חיובי כשהפרויקט עוד לא מוכן אך הם לא תמיד משקיעים בצילום של אחרי הפרויקט וצר שכך. אפשר לחשוב שהפרויקט שיזמו או תכננו או בנו לא מעניין אותם כיוון שכבר גרפו את הכסף על העבודה שלהם.

יזמים וחברות בניה חוטאות בזה, וכשרואים שרק ההדמיות נשארו גם לאחר בניית הפרויקט זה יכול להדגיש את זה שלא אכפת להם להראות את הפרויקט הזה חיי, כלומר אחרי שמאות אנשים עבדו אלפי שעות, בנו, הזיעו, עבודת טרקטורים, אלפי מכולות עם בטון, עצים שהביאו, מנופים שהשתמשו בהם ובסוף כשמשהו אמיתי קם, זה השלב שכן צריך להראות רצינות ומקצועיות מצד הקבלנים וחברות בניה וכן להשקיע כסף על צילום, שהוא כמעט אפסי לעומת עלות של הבניה אך אתם מראים שזאת עבודה שלכם, שחשובה לכם גם התוצאה ולא רק התכנון או ייזום ראשוני.

תיעוד כשהבניין הושלם הוא כמו בייבי שנולד, שלב שדורש לתעד את הבניין ולא להסתפק בהדמיות אידיאליות. כן, כן, אידיאליות כי בפועל זה תמיד שונה, גם הסביבה שונה קצת וגם מזג אוויר בין אם שמשי או גשמי יכול לתת לצילומים אלה אווירה אחרת לגמרי.

זה לא רק בשביל הכיף, אלא להדגיש את המקצועיות ושאכן זה לא נשאר רק בהדמיות ושהפרויקט בפועל לא קם, כי יש לא מעט פרויקטים שהם הדמיה שבמקרה הטוב גם זכתה באיזשהו פרס. אם הפרויקט לא הוקם פיזית, ההדמיות לא שוות הרבה.

היתרונות שצילומים אמיתיים אלה יתנו לכם זה להראות שאכן הפרויקט הושלם, שהשקיעו בו הרבה חברות שעבדו עליו גם, זה יראה את המקצועיות שלכם כיזם/אדריכל/חברת בניה וכו'.

כמו כן, הלקוחות הפוטנציאלים שלכם כן ירצו לראות צילומים אמיתיים מפרויקט שכן הושלם, לראות תיק עבודות של בניינים שתכננתן או בניתם.

בעידן של היום הם רוצים להתרשם כבר באתר בשלב הראשוני, אולי אפילו שעוד לא דיברו איתכם בטלפון. הם רוצים לראות חברה שאכן הייתה מעורבת בתכנון או בניה ושזה לא פרויקט סתמי שנשאר רק בהדמיות.

הדמיות , אפילו עכשווית שהן מאוד ריאליסטיות, עדיין צילום אמיתי שהוא לא תמיד פרפקציוניסטי, יזוהה ע"י הלקוח, כי בתמונה האמיתי לרוב יש משהו לא מושלם אך יפה, ואנשים מזהים את זה.

אם אכפת לכם להראות מקצועיות חשוב לעשות צילומים, אך גם במקרים שתרצו לשווק פרויקטים אחרים עתידיים שלכם, עדיין צילומים אלה, כפרויקטים קודמים (אולי בנוסף להדמיות של המבנה העתידי) כן יכולים להרשים את הלקוח שלכם ולהיות בחומרי השיווק שלכם.

צילומים אלה גם יכלים להיות משומשים בסוף חיי הפרויקט לארכיון שלכם, אך המטרה העיקרית היא להראות את האכפתיות שלכם מהפרויקט, את זה שכן הבנייה הושלמה והפרויקט הזה משויך לכם כמישהו שתכנן ובנה או יזם אותו.

קשיי צילום

בצילום בניינים בסביבה עירונית יש לא מעט קשיים ולא רק בסביבה עירונית. מדיי פעם, יתכנו מכשולים שונים שמונעים מלצלם את המבנה בזווית זאת או אחרת, יש לא מעט מגבלות. אחת מהן, בניינים סמוכים בסביבה עירונית.

צילום מבנים ובניינים

למשל, דוגמה לבניין במאוד קשה לצלם אותו. מצד שמאל של הבניין יש בתים שתי קומתיים, כאשר הגג לא נגיש בגלל הזווית שלו וגם הבניין הנמוך הוא כל כך צמוד שגם אם היה מתאפשר לעלות לגג, לא היה אפשר לצלם כך כך מקרוב. צריך מרחק יותר גדול. שימו לב גם שמצד ימין יש שני בניינים צמודים. לכן, המרחק הכל כך קטן מאוד מקרה על לצלם תמונה של הבניין הרצוי. במקרה שלי העדשה הרחבה שלי כן אפשרה לי לצלם את הבניין מהבניין הימני, וזאת רק בתנאי שיש מישהו שיכול לפתוח גישה לגג. בנוסף, היה לי המזל ומישהו מהבית היותר רחוק מצד ימין גם נתן לי גישה לצילום, מתוך הדירה שלו בקומה אחרונה. כלומר מדיי פעם אנו תלויים בנסיבות ובאנשים והמזל. בתמונה המצורפת צילמתי מבניין שממול והמזל שכן היה מרחק מספק בגלל שלמטה הייתה חנייה בין שני המבנים כך שהצלחתי לבצע צילום בתים.

עוד משהו מעניין, רציתי לצלם את הבית הזה שאתם רואים באמצע, מהצד הימני, בין שני הבניינים הימניים. אך המרחק הכל כך צר ביניהם אפשר לשמש רק להאיר חלק מהבניין. הפתרון היה לצלם רק אחרי השקיעה כשהאור נמוך. בלי עדשה רחבה במקרה הזה הצילום בכלל לא היה מתאפשר.

צילום מבנים ובניינים

מרכז וואהל שצולם מבניין האוניברסיטה

למשל מרכז וואהל, אם רוצים לצלם אותו כדי שיראו את הבסיס צריך להיות בגובה מעל הדשה שאתם רואים למטה, והפתרון היה לעלות לתוך בניין האוניברסיטה ומשם לתפוס בזווית כזאת שיראו את בסיס הבניין.  כשמצלמים מלמטה מהדשה, אז רואים את הדשה אך לא את בסיס הבניין ומאידך מסתיר את המכוניות שעל הכביש, דילמה שצריך לקבל לגביה החלטה, לכן העדפתי לעשות את שתי התמונות ואח"כ להחליט מה יראה יותר טוב. מצד שני של המרכז יש חנייה שהקשה על צילום הבניין מצידו האחורי אלא אם רואים מכוניות גדורות ברקע הקדמי foreground ולכן ויתרתי על זה. הפתרון לעלות לגובה, מה שלא התאפשר שם. כמו כן, במקרה שלי לא היה לי האפשרות להיכנס לאחת הדירות של הבניין שאתם רואים מאחורי המרכז בתמונה. כמובן שאם הייתי מנסה מספר פעמים, כן בסוף הייתי מצלם אותו מהבניין הצהוב מאחורה. העניין הוא שבמקרה של מרכז שהוא יחסית נמוך, לצלם אותו מהגג זה כמו תצלום אווירי שהיו רואים את הגג ולא את המבנה עצמו, ואני דווקא רציתי לצלם בזווית נמוכה, כלומר הייתי צריך להיכנס למישהו לדירה בקומה 3-5 בערך. צלמי אדריכלות בחלק מהפעמים תלויים בנדיבות של אנשים וקצת מזל, הרי לא תמיד יש מישהו בבית ולא תמיד וועד בית נמצא.

מילה על צילומי רחפן, שאכן יכולים להיות מאוד יפים ולתת פתרון לצלם מהשטח שאין שם בכלל משהו בנוי כדי לעלות עליו. מה שכן יש להבין שזה אפשרי לרוב רק ביום ובשקיעה אך בערב אחרי חשכה התמונה יכולה לצאת מטושטשת כי המייצב של רחפן עדיין מושפע מהרוח. כמו כן, יש לדעת שגודל החיישן של רחפן יכול להיות פי 4 יותר קטן מהגודל של מצלמה רגילה או פי 6-8 יותר קטן ממצלמות פורמט בינוני, ולא רק זה גם הטווח הדינאמי של מצלמה יותר טוב, לכן ההעדפה שלי היא למצוא זוויות וגישה למקומות שכן יתנו לי להוציא מקסימום, שזה דרך המצלמה המקצועית הרגילה שתמיד מיוצגת על חצובה, מה שמאפשר לשמור על יציבות מרבית בצילומים.

צילומי אדריכלות

לסיכום

תחום צילום מבנים ובניינים הוא רחב מאוד בתוך תחום צילום אדריכלי. החל מבניין מגורים ועד משכנים ומוזיאונים,  שמציב אתגרים על הצלם שצריך להבין בשטח איך להתמודד איתם.

עניין התכנון שלא הוזכר בכתבה הוא גם לא פחות חשוב, כדי להבין באיזה שעות החזיתות החשובות של המבנה יהיו מוארות בשמש ותכנון זמן המצאות בנקודות זמן שונות במהלך היום, הכל נכנס לתכנון הצילום שמתבצע ע"י צלם לרוב לפני היציאה לשטח.

כמובן שהשטח גם מציב אתגרים והתמצאות בשטח אחרי סריקה נותנת לצלם הבנה נוספת של הדרך האופטימלית לצילום.

אחרי יום צילום מאתגר הצלם גם צריך לחשוב איך הוא עורך את התמונות. מדיי פעם, אופן הצילום בשטח כבר דורש עריכה זאת או אחרת וכבר בשטח הצלם מבין איך לצלם, למשל האם לעשות מספר חשיפות בתנאי תאורה מסוימים או חשיפה אחת כשהאור מתאים בול.

דרך הצילום משפיעה על העריכה או העריכה שאני רוצה לעשות משפיע על דרך בה אצלם את המבנה.

יש לא מעט קשיים ואתגרים שצריך להתגבר עליהם, מדיי פעם דורש הגעה נוספת בתנאים יותר מתאימים (מזג אוויר, אנשים, מכשולים, נקודות גישה וכו'). עניין הריטוש ועריכה כמו הורדת פגמים שונים, כבלי חשמל, סימני דרך וכו' גם בא בחשבון, כדי להראות את המבנה בצורה נקייה ביותר עד כמה שאפשר.

צילום מבנים ובניינים דורש להיות בתנאי מזג אוויר לא פשוטים, בין אם שיא הקיץ שמקשה פיזית או חורף שבו הצילום לא פחות קשה בכלל הגשמים וצריך לתמרן.

עם זאת, זה אפשרי להגיע לתוצאות טובות כשיש לצלם רצון ותמריץ, שיתוף פעולה של המזמין כדי להגיע לצילומים שירצו את כולם.